13 Ağustos 2010 Cuma

Alperen Uysal


Galatasaray'ın altyapısı genelde hücuma dönük oyuncularıyla meşhur olmuştur. Sadece A takımda oynatarak değil, Türkiye'nin dört bir yanına bu oyuncuları da dağıtmıştır. Erhan Şentürk, Aydın Yılmaz, Serdar Eylik, Özgürcan Özcan, Cafercan Aksu vs. vs. Defans konusunda Uğur Uçar ile müthiş bir yetenek yakalamıştık. Fakat talihsiz Konyaspor deplasmanıyla Uğur Uçar'ın çıkışı engellenmiş oldu. Şimdilerde Ankaragücü'nde tekrar kariyerini parlatmaya çalışacak.

Neyse. Bunlar bilinen, parlayan, parlayamayan, A takımda oynayan, oynayamayan oyunculardı. Bahsedeceğimiz adam Alperen Uysal ise bir kaleci.Neredeyse Milli takım ve Galatasaray'la katıldığı her turnuvada harika performanslar göstermiş olan bu kaleci, son olarak Hagi'nin düzenlediği u-17 turnuvasında, turnuvanın en iyi kalecisi seçilmiş. 1 Ocak 1994, Balıkesir doğumlu bir oyuncu. 1.92 boyunda, yaşını göz önüne alırsak 2 metreye ulaşabilir sanırım. Kaleci problemimizin aleni bir şekilde ortada olduğu için altyapıda yetişen böylesine müthiş bir yeteneği biraz olsun ön plana çıkarmak gerekir diye düşünüyorum.

Bir çok yabancı medya kuruluşunda kendisinden övgüyle bahsedilir. Daha 13 yaşındayken bile yeteneğini belli edip haberlere konu olmuştur. Mesela 11 Temmuz 2007 şu haber güzel bir örnektir. UEFA.com'da ise 23 Mayıs 2010 tarihinde, İngiltere ile Türkiye arasında oynanacak bir maç öncesi yapılmış bir söyleşisi var. Bu da o maç öncesi Türk medyasında yer alan bir haber;

17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı futbolla parmak ısırtan G.Saray Genç Takımı’nın kalecisi Alperen Uysal, İngiltere’de günün konusu oldu.

Bugün oynanacak maçta Türkiye, İngiltere'den bir puan alırsa yarı finale çıkacak. Fakat Alperen, UEFA'nın sitesine yaptığı açıklamada; "Biz bir puan değil galibiyet için oynayacağız" dedi. Bu arada Alperen'ı Türk Milli Takımının en iyi oyuncusu olarak gören İngiliz milli takımının hocası John Peacock, "Onu geçmek zor olacak" dedi. İngiliz basını ise Alperen için, "Tanırının Türk kanatları" yorumunu yaptı.


Bu da U-15 Milli Takımı'nın Rusya ile oynadığı maçtan sonra çıkmış bir haber. Bunun gibi bir dolu daha haber var. Hakikaten çok büyük bir geleceği var gibi gözüküyor. Fiziği bir kaleci için harika. Daha çok genç. Fakat 1-2 sene sonra Galatasaray A takımı içinde ismini göreceğimiz aşikar.

Hagi'nin turnuvasındaki performansı hakkında, FCN Blog'da yer alan mini bir yorum var burada. İsteyen okuyabilir.

Yürüyedur Alperen.

1 yorum:

FCN Blog dedi ki...

Alperen'in en büyük sıkıntısı penaltılar. Turnuvanın tüm maçlarını izledim ve penaltılarda gerçekten çok kötü bir performans sergiliyor. Üzerine gidip çalışması gerek, 90 dakika da iyi işler yapıyor fakat pentılarda aynı performansı göstermiyor.

Köşelere uçmak yerine önüne yada olduğu yerde zıplamayı tercih ediyor.